Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

«Κωνσταντίνου & Ελευθερίας» η σημερινή Κυριακή του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας

Μία από τις σημαντικότερες στιγμές της αθλητικής τους καριέρας έζησαν σήμερα ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος (ΠΑΟ) και η Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου) με τις πρωτιές τους στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Παρά τα δύσκολα καιρικά φαινόμενα ο Πανελληνιονίκης αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τρίτος στη γενική κατάταξη του ΑΜΑ και η αθλήτρια του Τάκη Γερακού να γράψει τη δεύτερή της νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου και την πρώτη στη γενική κατάταξη του Αυθεντικού Μαραθωνίου.

Έγινε ο δεύτερος Έλληνας όλων των εποχών στην αυθεντική διαδρομή

Ο Κώστας Γκελαούζος αφού διένυσε την απόσταση του Αυθεντικού Μαραθωνίου σε 2.19.01 κι έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στη συγκεκριμένη διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, κι όλα αυτά μόλις περίπου δύο μήνες από τον προηγούμενο μαραθώνιο του Βερολίνου όπου τερμάτισε 2.18.37 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού επέλεξε από την αρχή της κούρσας να δώσει έναν καλό ρυθμό, αφού ήξερε πως είναι σε καλή κατάσταση. Μάλιστα, μετά το 35ο χιλιόμετρο ο δρομέας πλαισιώθηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης για να τερματίσει λίγο αργότερα τρίτος παρά τα όποια προβλήματα του δημιούργησε η βροχή στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής. Όπως δήλωσε χαρακτηριστικά: «Μπήκα γρήγορα από την αρχή, ήταν ρίσκο, αλλά ένιωθα καλά, καλύτερα και από το Βερολίνο και χαίρομαι που βγήκε αυτή η επίδοση, την οποία δεν περίμενα. Είμαι ευχαριστημένος και τώρα για μένα υπάρχει ξεκούραση, θα έλεγα πως είναι Αύγουστος για μένα τώρα».

Πλέον ο Γκελαούζος σκέφτεται τον επόμενο αγώνα του, έναν μαραθώνιο τον Απρίλιο του νέου έτους, εκεί όπου θα επιδιώξει την πρώτη κούρσα της καριέρας του κάτω από 2.18.00.

37ος ΑΜΑ

2 στα 2 οι νίκες της Κρητικιάς «βασίλισσας» του Ελληνικού Μαραθωνίου

Μόλις στον τρίτο μαραθώνιο της καριέρας της και η Ελευθερία Πετρουλάκη κατάφερε να έχει ήδη στο βιογραφικό της δύο νίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου και μία στην γενική κατάταξη του Αυθεντικού Μαραθωνίου.

Η αθλήτρια από την Κρήτη τερμάτισε στην πρώτη θέση του σημερινού αγώνα με 2.45.50 και παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε αρκετά από τις καιρικές συνθήκες βελτίωσε το ρεκόρ της στη διαδρομή, που ήταν 2.46.09 από τον περσινό αγώνα. Η Πετρουλάκη έχει στόχο της χρονιάς να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Παρισιού στον Ημιμαραθώνιο τον Αύγουστο, ωστόσο τον Απρίλιο θέλει να κάνει έναν δυνατό μαραθώνιο στην Ευρώπη.

«Ήταν ίσως ο πιο δύσκολος αγώνας στην καριέρα μου, είχε πολύ αέρα. Είμαι όμως πολύ ευχαριστημένη όμως που τερμάτισα και θα ήθελα να ευχαριστήσω έναν έναν ξεχωριστά τους θεατές τόσο στο στάδιο όσο και κατά μήκος της διαδρομής που μας ενθάρρυναν να ολοκληρώσουμε τη διαδρομή. Μετά το 30ό χιλιόμετρο η δική τους παρότρυνση ήταν αυτή που με κράτησε», είπε η Ελευθερία Πετρουλάκη.

Οι Ελληνίδες και οι Έλληνες της κορυφής του 37ου Αυθεντικού

Μια εξαιρετική παρουσία πραγματοποίησε και ο Παναγιώτης Καραΐσκος (ΠΓΣ), που τερμάτισε δεύτερος στο Πρωτάθλημα με 2.26.28 και έβδομος στην γενική κατάταξη. Ο δρομέας του Σταύρου Καρρέ τερμάτισε υψηλότερα από κάθε άλλη φορά στην καριέρα του, αφού τόσο το 2018 και 2017 ήταν τρίτος πίσω από τον Χριστόφορο Μερούση, που φέτος κατέλαβε την τέταρτη θέση. Ο Χαράλαμπος Πιτσόλης, στον δεύτερο μαραθώνιο της καριέρας του, τερμάτισε στην τρίτη θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος με 2.27.31 και στην όγδοη θέση της γενικής κατάταξης και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ.

Ο δεύτερος Έλληνας νικητής δήλωσε: «Απίστευτα δύσκολος αγώνας, ίσως ο δυσκολότερος που έχω αγωνιστεί. Από το 25ο χιλιόμετρο και μετά έκανα προσπάθεια χιλιόμετρο χιλιόμετρο να μην εγκαταλείψω. Με επηρέασε η δυνατή βροχή στο ξεκίνημα, βάρυναν τα πόδια μου, πονούσε το στομάχι μου. Όσο προχωρούσα όμως έλεγα στον εαυτό μου «λίγο ακόμα, λίγο ακόμα». Και όχι μόνο κατάφερα να τερματίσω αλλά βρέθηκα και στην δεύτερη θέση. Με τον Γκελαούζο, ήμασταν μαζί μέχρι το δεύτερο χιλιόμετρο αλλά μετά ξέφυγε».

Ο Χαράλαμπος Πιτσόλης, μετά τον τερματισμό του δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος με τη σημερινή μου εμφάνιση. Ήταν μόλις ο δεύτερος αγώνας μου σε μαραθώνιο και πήγε πολύ καλά. Ο καιρός μας ανησύχησε, ωστόσο πήγε καλά. Πλέον σκέφτομαι το μέλλον με υψηλές προσδοκίες και ελπίζω σε καλύτερες παρουσίες».

Ο Χιώτης δρομέας Χριστόφορος Μερούσης στην όγδοη συμμετοχή του στη διοργάνωση διένυσε την απόσταση σε 2.28.06 και έμεινε για πρώτη φορά εκτός του βάθρου των νικητών. Έναν όμορφο τερματισμό μας χάρισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, τερματίζοντας σε 2.29.48 τον 16ο Μαραθώνιό του με τα δύο του παιδιά στην αγκαλιά, στην 9η θέση της γενικής κατάταξης και πέμπτη στο Πρωτάθλημα.

Στη δεύτερη θέση των γυναικών με 3.02.31 ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΠΓΣ), η παλιά πρωταθλήτρια των μεσαίων αποστάσεων, που τα τελευταία χρόνια επιστρέφει με τον μαραθώνιο και δήλωσε: «Από την αρχή είχα κάποιο πρόβλημα στην κοιλιά μου και έπαθα κράμπα. Δυσκολεύτηκα από την αρχή της κούρσας. Μας έπιασε και βροχή δυσκολεύοντας την κατάσταση. Με κράτησε όμως μέσα στον αγώνα η δύναμη που μας έδινε ο κόσμος. Αυτό που ζούμε στη διαδρομή και στο τερματισμό από τους θεατές είναι κάτι μοναδικό. Νιώθω ικανοποιημένη, αφού πέτυχα το στόχο μου και κατέλαβα μια θέση στο βάθρο».

Την τρίτη θέση κατέλαβε η Παναγιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) που θέλει να επιστρέψει σε υψηλό επίπεδο μετά τα προβλήματα τραυματισμών τα προηγούμενα χρόνια. Μάλιστα η Βλαχάκη, η οποία τερμάτισε σε 3.04.27 έκανε τον πρώτο της μαραθώνιο μετά τους Ολυμπιακούς του 2016. Η Παναγιώτα, από την πλευρά της, είπε: «Είναι ο πρώτος μαραθώνιος μετά τη συμμετοχή μου στους Ολυμπιακούς. Ξεκίνησα συντηρητικά, ήθελα να απολαύσω τη διαδρομή και μου βγήκε ευχάριστα. Μια θέση στο βάθρο μου δίνει περισσότερη δύναμη να συνεχίζω να τρέχω και να κάνω αυτό που αγαπάω. Ευχαριστώ τον κόσμο. Και τους θεατές και όσους τρέχαμε μαζί. Είναι απίστευτο πως βοηθάμε ο ένας τον άλλο».

Νικητής στον 37ο ΑΜΑ ήταν ο 42χρονος Τζον Κόμεν (Κένυα) που επέστρεψε στην Ελλάδα για πρώτη φορά μετά το 2017 – όπου τερμάτισε τέταρτος – για να φτάσει στη νίκη με 2.16.34 και δεύτερος ήταν ο Φελισιέν Μουχιτίρα (Μπαχρέιν) με 2.16.43.

Ο Κενυάτης νικητής του αγώνα, μετά τον τερματισμό του δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νίκησα στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Είναι η 2η φορά που τρέχω στην Αθήνα. Ήμουν κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων και όταν βρήκα την ευκαιρία έκανα την επίθεσή μου. Αν και δεν ήμουν βέβαιος ότι θα ήμουν ο νικητής, αισθανόμουν δυνατός. Ο κόσμος με βοήθησε πολύ σε αυτό. Η αίσθηση που μου έδινε κυρίως στα τελευταία μέτρα ήταν η δύναμή μου».

Για μία ακόμη χρονιά ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, τον οποίο διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τον Δήμο Αθηναίων, τον ΟΠΑΝΔΑ, την ΕΟΕ και μεγάλο χορηγό τον ΟΠΑΠ και είναι αφιερωμένος στον Γρηγόρη Λαμπράκη, αποτέλεσε γιορτή για την πόλη, τους πολίτες και τους χιλιάδες δρομείς από όλο τον πλανήτη.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος περίμενε στην γραμμή του τερματισμού τον τελευταίο δρομέα για να του κρεμάσει το μετάλλιο στο στήθος και να τον συγχαρεί για την προσπάθεια και την επιμονή. Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Αντώνη Παπαντώνη, που συμμετείχε για 5η φορά σε μαραθώνιο.