Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Έσπασε και αυτό! Nέο Παγκόσμιο Ρεκόρ στα 10K του Cheptegei στην Βαλένθια

Κυριακή 1η Δεκεμβρίου 2019 σε έναν από τους τελευταίους μαραθωνίους της χρονιάς και τον σημαντικότερο της Ισπανίας: Valencia Marathon Trinidad Alfonso EDP 2019.

Ένας από τους πολλούς ελίτ δρομείς που συμμετείχαν στη δημοφιλή ισπανική διοργάνωση ήταν και ο Joshua Cheptegei από τη Ουγκάντα, ο οποίος έμελλε να γράψει με χρυσά γράμματα το όνομά του στο πάνθεον των αγώνων δρόμου μεγάλων αποστάσεων.

Με την εκπληκτική επίδοσή του στη διαδρομή των 10 χιλιομέτρων, όπου έκοψε την κορδέλα του τερματισμού σε 26 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα, έθεσε το νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 10χλμ., αφού η προηγούμενη καλύτερη επίδοση στον κόσμο ήταν 26:44, που κατείχε ο Κενυάτης Leonard Komon από το 2010.

Για την ιστορία ο μέσος ρυθμός του Cheptegei ήταν 2:40 το χιλιόμετρο, ενώ πέρασε το σημείο των 5χλμ. σε 13 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα!

Είναι σίγουρα μια αξιομνημόνευτη χρονιά για τον εκπληκτικό δρομέα από την Ουγκάντα, αφού στέφθηκε επίσης για πρώτη του φορά παγκόσμιος πρωταθλητής στον τελικό των 10.000 μέτρων, τον Οκτώβριο στη Ντόχα.

Σε δήλωσή του στο BBC Sport, o Cheptegei είπε: «Ήταν μια απίστευτη χρονιά! Δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα. Ήξερα ότι εδώ θα γίνει μια πολύ γρήγορη κούρσα, μία από τις ταχύτερες στον κόσμο! Έτσι, πετυχαίνοντας το στόχο αυτό, είναι πραγματικά κάτι το εξαιρετικό!»

Την ίδια μέρα, στο λογαριασμό του στο Instagram, έγραψε: «Είναι μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή για μένα να κατακτώ άλλη μια τόσο σημαντική διάκριση. Είναι μια εκπληκτική χρονιά το 2019 να τελειώνει με ένα παγκόσμιο ρεκόρ». Επίσης, δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει την οικογένειά του τους «λαγούς» του, τον προπονητή του και όλη την προπονητική ομάδα που τον στηρίζει.

• Φυσικά, να αναφέρουμε και τους νικητές του μαραθωνίου της Βαλένθια, τον Αιθίοπα Kinde Atanaw Alayew, ο οποίος αν και στο ντεμπούτο του στον μαραθώνιο κέρδισε δίκαια, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ διαδρομής με 2:03:51! Στις γυναίκες η Roza Dereje από την Αιθιοπία με 2:18:30 κατέκτησε την πρώτη θέση κάνοντας νέο ρεκόρ διαδρομής.