Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Απονομές και αποτελέσματα Corfu Mountain Trail 2021 (pics)

Ολοκληρώθηκαν σήμερα στο παραθαλάσσιο, ήρεμο χωριό Μεσογγή στην ανατολική ακτή της Κέρκυρας οι αγώνες «Olive Tree» 20 χλμ. και «Quick Trail» 10χλμ. της διοργάνωσης Corfu Mountain Trailμε τους δρομείς όλων των αποστάσεων να απόλαυσαν το ορεινό τρέξιμο στο τεχνικό και πετρώδες τερέν του νησιού αλλά με την υπέροχη θέα στην Ηπειρωτική Ελλάδα!

Στο τέλος της αγωνιστικής δράσης ήρθε και η ώρα των απονομών, για τους πρώτους αθλητές που διακρίθηκαν στους τέσσερις αγώνες του 4ου Corfu Mountain Trail.

Νικητής του Ultra αγώνα 110χλμ. και 5000μ. υψομετρικής διαφοράς αναδείχθηκε ο Γάλλος Stephen Roux με χρόνο 13:38:53, δεύτερος στην κατάταξη ο Σπύρος Νικολούζος που τερμάτισε σε χρόνο 16:37:37 και τρίτος ο Πέτρος Τυρολόγος με χρόνο 16:48:49.

Corfu Mountain Trail 2021 Απονομές ultra 110km

Στις γυναίκες του Ultra αγώνα της Κέρκυρας νικήτρια αναδείχθηκε η Anzhelika Iastremska με χρόνο 24:11:32, δεύτερη τερμάτισε η Κατερίνα Μεταξά σε χρόνο 26:45:03 και τρίτη η Μαρία Ελευθεριάδου με χρόνο 26:47:29.

• Τα αποτελέσματα του Corfu Mountain Trail Ultra αναλυτικά εδώ.

Στον ορεινό μαραθώνιο «Rain Trail» ένα ακόμα Γάλλος, ο Ludovic Pommeret, ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα για το 2021, τερματίζοντας την απόσταση των 40 χλμ. και 2200μ. υψομετρικής διαφοράς σε χρόνο 03:50:38. Δεύτερος ακολούθησε ο Νίκος Γιαννόπουλος με χρόνο 04:40:42 και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Σταμάτης Βασιλάκης με χρόνο 05:18:03.

Corfu Mountain Trail 2021 Απονομές ultra 40km

10 γυναίκες τίμησαν τον ορεινό μαραθώνιο της Κέρκυρας, με πρώτη από αυτές την Κατερίνα Κότση, που τερμάτισε σε χρόνο 06:24:19, δεύτερη την Ηρα Βίνου με χρόνο 06:39:53 και τρίτη την Julia Thiel (06:44:15).

Corfu Mountain Trail 2021 Απονομές rain trail 40km

• Πλήρη αποτελέσματα του αγώνα Rain Trail δείτε εδώ.

O Σωτήρης Παπαποστόλου ήταν ο νικητής στην απόσταση των 20χλμ. με χρόνο 02:06:01 και η Marcella Arcella Van Hemert νικήτρια με χρόνο 02:39:21. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Στέργιος Μεχτίδης με χρόνο 02:19:24 και δεύτερη στις γυναίκες η Έλενα Αλέξη με χρόνο 02:54:24.

Corfu Mountain Trail 2021 Απονομές 20km

Τρίτος στον αγώνα των 20 χλμ. με χρόνο 02:22:08 τερμάτισε ο Σταύρος Μπαϊράμογλου, ενώ την τρίτη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Αναστασία Γκίκα Domazetovic με χρόνο 03:20:21.

• Τα αποτελέσματα του αγώνα «Olive Tree» μπορείτε να δείτε εδώ.

Στον αγώνα 10 χλμ. «Quick Trail» νικητής αναδείχθηκε ο Άγγελος Μουχλιανίτης με χρόνο 00:53:46, δεύτερος ο Αθηναίος Αλέξιος με χρόνο 00:56:03 και τρίτος ο Νικηφόρος Σαλβάνος με χρόνο 01:03:42.

Corfu Mountain Trail 2021 Απονομές 10km

Νικήτρια στα 10 χλμ. και 12η γενικής κατάταξης η Γαλλίδα σύζυγος του Ludovic Pommeret, Celine Pommeret με χρόνο 01:07:25, δεύτερη η Ειρήνη Νικηφόρου με χρόνο 01:16:58 και τρίτη η Ρίκα Κολιάκη με χρόνο 01:18:42.

• Tα αποτελέσματα του αγώνα των 10 χλμ. «Quick Trail» μπορείτε να βρέιτε εδώ.

• Κεντρική φωτογραφία: Babis Giritziotis | GO Experience