Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Ημιμαραθώνιος Χίου 2021

Ο 9ος Ημιμαραθώνιος Χίου ολοκληρώθηκε με επιτυχία και αισιοδοξία

Αν και η Χίος φημίζεται παραδοσιακά για τη μαστίχα της, για εμάς τους δρομείς, είναι ένας αγαπημένος προορισμός, όπου στα τέλη του καλοκαιριού μπορείς να συμμετέχεις στον ξακουστό Ημιμαραθώνιό της και ταυτόχρονα να γευτείς τις μυρωδιές, τις γεύσεις και τις ομορφιές της!

Έπρεπε να περιμένουμε αρκετά -ένεκα της πανδημίας δεν διεξήχθη το 2020- για να είμαστε και πάλι στο νησί της μαστίχας, να τρέξουμε στην 9η δρομική εκδήλωση του νησιού που επιμελώς διοργανώνει ο Σύλλογος Chiosrunning, με συνδιοργανωτές τον Δήμο Χίου και την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου.

Έτσι, ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια των καιρών, με υπομονή και συνέπεια, η ομάδα του Συλλόγου Αθλητών Υγείας Χίου κατάφερε να πραγματοποιήσει με επιτυχία την Κυριακή 29 Αυγούστου, τον 9ο Ημιμαραθώνιο Χίου μαζί με τους αγώνες 10,5 χλμ. και 5 χλμ. Ο νησιωτικός αγώνας συγκέντρωσε έναν μεγάλο αριθμό δρομέων -δεδομένου των δύσκολων υγειονομικών συνθηκών που επικρατούν ακόμα-, και σημαντικούς αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα, όπως την κορυφαία Ελληνίδα μαραθωνοδρόμο Μαρία Πολύζου και την πρωταθλήτρια μεσαίων αποστάσεων Ζωή Ανδρικοπούλου.

Εκκίνηση 9ου Ημιμαραθωνίου Χίου 2021

> Λίγο πριν την εκκίνηση του 9ου Ημιμαραθωνίου Χίου 2021 έξω από το Δημαρχείο στα Θυμιανά Χίου. (Photo: chiosphotos.gr)

Οι δρομείς που συμμετείχαν στον Ημιμαραθώνιο ξεκίνησαν τον αγώνα τους από το Δημαρχείο Αγίου Μηνά στα Θυμιανά Χίου και μετά από δύο γύρους των 10.500 μέτρων τερμάτισαν στο ίδιο σημείο. Ο Χριστόφορος Μερούσης δεν θα μπορούσε να λείπει από την εκκίνηση του «Ημι» του νησιού του και πήρε εύκολα τη νίκη με χρόνο 1:12.22. Δεύτερος τερμάτισε ο Μαροκινός Mohamed Saoute με χρόνο 1:30.21, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Davy Furniere με 1:31.16.

Στις γυναίκες, νικήτρια του 9ου Ημιμαραθωνίου Χίου ήταν η Αντωνία Μονιούκα με 1:33.50, δεύτερη τερμάτισε η Ανθίππη Σαραντή με χρόνο 1:46.16 και την τρίτη θέση κατέκτησε η Μαρία Μονιώδη με 1:49.08.

• Αποτελέσματα Ημιμαραθωνίου 21,1 χλμ. εδώ.

Στον αγώνα των 10,5 χιλιομέτρων που ξεκίνησε λίγα λεπτά μετά την εκκίνηση του ημιμαραθωνίου, επικράτησε ο Χιώτης Γιώργος Ιατρουδέλλης με 36:40 (είχε έρθει 2ος στο Chios Hardstone Trail 23km του Ιουλίου), με τον Φίλιππο Γιαννικάκη (Chiosrunning) να τερματίζει δεύτερος με 41:10 και τον Στέφανο Χαβιάρα (Ποδηλάτες Χίου) να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα. Ο Σάββας Σπανούδης, που εκπροσώπησε τη συντακτική-δρομική ομάδα του περιοδικού iRun τερμάτισε τέταρτος (45:09) και πρώτος της ηλικιακής κατηγορίας του (Μ35).

Στις γυναίκες η Νίκη Ροδίτη κατέκτησε την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 47:59, η Άννα Γαλάτουλα (Chiosrunning) ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 49:42 και η Χριστίνα Μεσσάρη τερμάτισε τρίτη με 49:47.

• Αποτελέσματα αγώνα 10,5 χιλιομέτρων εδώ.

Ζωή Ανδρικοπούλου Ημιμαραθώνιος Χίου

Στον αγώνα των 5 χλμ. ο Kυριάκος Συμιριώτης (Φ.Ο.Βροντάδου) πήρε τη νίκη με χρόνο 18:12, με τον Αντώνη Κοντάκα να τερματίζει δεύτερος με 18:20. Τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Βλάτας με χρόνο 19:21.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η πρωταθλήτρια στίβου, Ζωή Ανδρικοπούλου, με χρόνο 20:28. «Επιτέλους μετά από 2 χρόνια ξανατρέξαμε σε αγώνα δρόμου!» δήλωσε στην προσωπική της σελίδα η Ζωή, ευχαριστημένη από τη συμμετοχή της στην Χίο. Δεν παρέλειψε φυσικά να ευχαριστήσει τη διοργάνωση του Chiosrunning, καθώς και τον φίλο και πρότυπό της και σαν άνθρωπο και σαν αθλητή, Χριστόφορο Μερούση.
«Ήταν τιμή μου να βρίσκομαι ξανά στην Χίο σε αυτόν τον υπέροχο αγώνα!», συμπλήρωσε στην ανάρτησή της που συνόδευε την υπέροχη και αισιόδοξη φωτογραφία της.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Μαρία Σταυριανού του Γ.Σ. Παγχιακός με 21:13 και η Μαρία Ασημακοπούλου (Φ.Ο.Βροντάδου) συμπλήρωσε την πρώτη γυναικεία τριάδα των 5χλμ., με χρόνο 25:12.