fbpx

Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Βόλος

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 στη μνήμη Βασίλη Σεβαστή στο Πανθεσσαλικό του Βόλου (Live)

Στη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή (πρώην προέδρου και γενικού γραμματέα του ΣΕΓΑΣ επί σειρά ετών που έφυγε από κοντά μας στις 8 Απριλίου 2021) είναι αφιερωμένο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών Κ18 που διεξάγεται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο σήμερα Σάββατο 18 και ολοκληρώνεται την Κυριακή 19 Ιουνίου.

Με χαρακτηριστικό την πολύ μεγάλη συμμετοχή αθλητριών και αθλητών – 1350 συνολικά –  από συλλόγους όλης της χώρας οι οποίοι άρχισαν τις διήμερες προσπάθειές τους σήμερα πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος με τον πρωϊνό προκριματικό κύκλο αγωνισμάτων σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Η αυλαία του πρωταθλήματος άνοιξε με τον προκριματικό της δισκοβολίας γυναικών με την Μαρίνα Μίχαλου (ΓΣ Αρκαδίας) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 38.28 και τις Ανδριάννα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 37.71μ και την Αλεξάνδρα Τσέρνοβα 37.22  να κλείνουν την τριάδα των προκριματικών στον οποίο αγωνίστηκαν συνολικά σε δύο γκρουπ 30 αθλήτριες.

Στα 110μ εμπόδια ανδρών διεξήχθησαν πέντε προκριματικές σειρές με τον Αλεξάντρ Μπέσσοννυ (ΦΓΣ Σπάρτης) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 14.25 δείχνοντας την καλή του αγωνιστική κατάσταση με την πρώτη του κούρσα. Τον ακολουθήσαν ο Θανάσης Κοτταρίδης (ΣΑΚΑ) 14.54 και ο Νίκος Τσώνης 14.77 (ΑΟ Παλ Φαλήρου) με 14.77.

Στον προκριματικό της σφαιροβολίας ανδρών τις καλύτερες επιδόσεις πέτυχαν ο Νίκος Δαρβίρας (Πήγασος Αγ Δημητρίου) 16.94, ο Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) 16.15 και ο Κλέβις Μεράι 16.1

Στα 100μ με εμπόδια των γυναικών Κ18 έγιναν τέσσερις προκριματικές σειρές με τις Ελένη-Μαρία Βιδούρη (Αθλητική Ακαδημία Άτλας Βόλου) 14.03 (+2), Ιωάννα-Χριστίνα Τσώνη (ΑΣ Κολεγίου) 14.28 (+2) και Μάρθα Νεαμονίτη (Ολυμπιάδα Χίου) 14.36 (+1) να σημειώνουν τιςκαλύτερες επιδόσεις.

Ο Κώστας Σαραντόπουλος (ΣΑΚΑ) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στα προκριματικά των 400μ με 51.44 και τους Πέτρο Παπαγιάννη (Βιτσέντζος Κορνάρος) 51.76 και Λεωνίδα Λεοντιάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 51.98 να τον ακολουθούν.

Στον προκριματικό του τριπλούν από τα δύο γκρουπ ο Απόστολος Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) με 14.06 πέτυχε την καλύτερη επίδοση Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) 13.96, και Νίκος Γάταλος (ΓΕ Νάουσας) με13.79 ήταν οι επόμενοι.

Τα 100μ των ανδρών Κ18 διεξήχθησαν σε 8 προκριματικές σειρές. Ο Χαρίτων Τάσσης (ΝΓΣ Ηρακλής Θεσ/νικης) πέτυχε την καλύτερη επίδοση από ολους τους συναθλητές του με 10.73 (+1,5) και παράλληλα μαζί με τους Νικήτα-Ραφαέλ Μπούρα (ΑΟ Κάλλιστος) 10.84 (+1,1) Βασίλη Μήλιο (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 10.85 (+2,5)   Οδυσσέα_Ταξιάρχη Βρυσιώτη (ΑΕ Λάρισας) 10.93 ήταν οι αθλητές που πέτυχαν χρόνους κάτω από τα 11 δευτερόλεπτα και αναμένεται να πρωταγωνιστούν στον απογευματινό τελικό.

Στον ακοντισμό οι αθλήτριες γι την πρόκρισή τους στον τελικό αγωνίστηκαν σε δύο γκρουπ. Από τα δύο γκρουπ τις καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν: Γεωργία-Θεοφανία Κατσαρού (ΓΣ Ωρωπίων) 45.79, Μελίνα Κέντρο (Πανιώνιος) 44.45, Καλλιόπη Μεϊμάρη 44.14, Φωτεινή-Παρασκευή Κεπενέκου 43.83 και Αποστολία Ματσέλα (ΓΣ Γλυφάδας) 42.97.

Το απογευματινό πρόγραμμα περιλαμβάνει τελικούς των αγωνισμάτων σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

 

ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α΄ ΗΜΕΡΑ: ΑΠΟΓΕΥΜΑ 18/062022  

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  

 

16:45 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

17.30 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:50 110 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.00 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:10 100 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.35 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18:45 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

18.45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

18:55 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.00 ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:15 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19:30 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.30 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:50 1.500 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:10 1.500 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:30 2.000 μ. Φ.Ε. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20:45 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

20:45 2.000 μ. Φ.Ε. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
21:00 4 Χ 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ

ΣΕΙΡΕΣ

21:25 4 X100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ

ΣΕΙΡΕΣ

21:50 5.000 μ. ΒΑΔΗΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

• Τους αγώνες μπορείτε να τους παρακολουθείτε σε ζωντανή σύνδεση από το κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο Yutube καθώς και live αποτελέσματα στην εφαρμογή Roster Athletics για τάμπλετ και κινητά.

 

Γράψε Σχόλιο

You don't have permission to register
X