fbpx

Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Γιουτζίν, Ορεγκον

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις

Το 18ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ξεκινάει σήμερα, Παρασκευή 15 Ιουλίου και ολοκληρώνεται την Κυριακή 24 Ιουλίου 2022 στην πόλη Γιουτζίν της πολιτείας Ορεγκον των Η.Π.Α.

Η τρίτη μεγαλύτερη (176.000) σε πληθυσμό πόλη του Ορεγκον, μετά το διάσημο Πόρτλαντ και την πρωτεύουσα Σέιλεμ, ήταν προγραμματισμένο να φιλοξενήσει πέρσι το πρωτάθλημα, όμως ο ιός μετέφερε τη διοργάνωση για το φετινό καλοκαίρι. Το επόμενο event είναι κανονικά «καρφιτσωμένο» στο πρόγραμμα του 2023, στη Βουδαπέστη.

Δεδομένης της διαφοράς των 10 ωρών του Ορεγκον με την Ελλάδα, οι περισσότεροι τελικοί ενδείκνυνται για τους… πρωινούς τύπους, με τους μαραθωνίους ανδρών και γυναικών ωστόσο, αλλά και τα αγωνίσματα του βάδην, να είναι σε «φυσιολογικές» ώρες.

Παρακάτω θα βρείτε το πλήρες πρόγραμμα του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου που θα διεξαχθεί στο «Χέιγουορντ Φιλντ» 30.000 θέσεων, όπως και τις μεταδόσεις της ΕΡΤ3.

Γιουτζίν, Ορεγκον

 

Πρόγραμμα 18ου παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου

Παρασκευή 15 Ιουλίου 2022

19:05 Α       Σφύρα          1ο γκρουπ (Φραντζεσκάκης) όριο πρόκρισης 77.50

20:10 Α       Υψος Προκριματικός

20:30 Α       Σφύρα          2ο γκρουπ (Αναστασάκης) όριο πρόκρισης 77.50

21:45 Μεικτό        4×400 μ.      Σειρές

22:05 Γ        Σφύρα          1ο γκρουπ

22:30 Α       100 μ.          Προκριματικός γύρος

23:10 Γ        20 χλμ. βάδην        Τελικός (Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου)

23:30 Γ        Σφύρα          2ο γκρουπ (Σκαρβέλη) όριο πρόκρισης 73.50

01:10 Α       20 χλμ. βάδην        Τελικός

03:05 Γ        Σφαίρα         Προκριματικός

03:15 Α       3000 μ. στιπλ         Σειρές

03:20 Γ        Επί κοντώ    Προκριματικός (Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη) όριο πρόκρισης 4.65

04:00 Α       Μήκος         Προκριματικός (Τεντόγλου) όριο πρόκρισης 8.15

04:10 Γ        1500 μ.        Σειρές

04:50 Α       100 μ.          Σειρές

04:55 Α       Σφαίρα         Προκριματικός (Λατιφλάρι, Σκαρβέλης) όριο πρόκρισης 21.20

05:50 Μεικτό        4×400 μ.      Τελικός

 

Σάββατο 16 Ιουλίου 2022

20:35 Γ        3000 μ. στιπλ         Σειρές

20:40 Γ        Τριπλούν     Προκριματικός (Καρύδη)

21:10 Γ        Υψος Προκριματικός (Γκούσιν)

21:25 Α       110 μ. εμπόδια       Σειρές

22:00 Α       Σφύρα          Τελικός

22:20 Γ        10000 μ.      Τελικός

23:20 Α       400 μ. εμπόδια       Σειρές

03:10 Γ        100 μ.          Σειρές

04:00 Α       100 μ.          Ημιτελικοί

04:20 Γ        Σφαίρα         Τελικός

04:25 Α       Μήκος         Τελικός

04:30 Α       1500 μ.        Σειρές

05:05 Γ        1500 μ.        Ημιτελικοί

05:50 Α       100 μ.          Τελικός

 

Κυριακή 17 Ιουλίου 2022

16:15 Α       Μαραθώνιος Τελικός

20:35 Γ        100 μ. εμπόδια       Επταθλο

21:05 Α       400 μ.          Σειρές

21:35 Γ        Υψος Επταθλο

21:35 Γ        Σφύρα          Τελικός

22:00 Γ        400 μ.          Σειρές

23:00 Α       10000 μ.      Τελικός

23:45 Γ        Σφαίρα         Επταθλο

03:05 Α       110 μ. εμπόδια       Ημιτελικοί

03:05 Α       Δίσκος         1ο γκρουπ

03:25 Γ        Επί κοντώ    Τελικός

03:33 Γ        100 μ.          Ημιτελικοί

04:03 Α       400 μ. εμπόδια       Ημιτελικοί

04:27 Α       Σφαίρα         Τελικός

04:30 Α       Δίσκος         2ο γκρουπ

04:38 Γ        200 μ.          Επταθλο

05:00 Α       1500 μ.        Ημιτελικοί

05:30 Α       110 μ. εμπόδια       Τελικός

05:50 Γ        100 μ.          Τελικός

 

Δευτέρα 18 Ιουλίου 2022

16:15 Γ        Μαραθώνιος Τελικός

19:35 Γ        Μήκος         Επταθλο

20:55 Γ        Ακόντιο       Επταθλο 1ο γκρουπ

22:05 Γ        Ακόντιο       Επταθλο 2ο γκρουπ

03:05 Α       200 μ.          Σειρές

03:10 Γ        Δίσκος         1ο γκρουπ (Αναγνωστοπούλου)

03:45 Α       Υψος Τελικός

04:00 Γ        200 μ.          Σειρές

04:30 Γ        Τριπλούν     Τελικός

04:35 Γ        Δίσκος         2ο γκρουπ

04:55 Γ        800 μ.          Επταθλο

05:20 Α       3000 μ. στιπλ         Τελικός

05:50 Γ        1500 μ.        Τελικός

 

Τρίτη 19 Ιουλίου 2022

03:15 Γ        400 μ. εμπόδια       Σειρές

03:40 Γ        Υψος Τελικός

04:05 Γ        200 μ.          Ημιτελικοί

04:33 Α       Δίσκος         Τελικός

04:50 Α       200 μ.          Ημιτελικοί

05:30 Α       1500 μ.        Τελικός

05:50 Α       400 μ. εμπόδια       Τελικός

 

Τετάρτη 20 Ιουλίου 2022

01:20 Γ        Ακόντιο       1ο γκρουπ (Τζένγκο)

02:25 Γ        5000 μ.        Σειρές

02:50 Γ        Ακόντιο       2ο γκρουπ

03:20 Α       800 μ.          Σειρές

04:15 Γ        400 μ. εμπόδια       Ημιτελικοί

04:30 Γ        Δίσκος         Τελικός

04:45 Γ        400 μ.          Ημιτελικοί

05:15 Α       400 μ.          Ημιτελικοί

05:45 Γ        3000 μ. στιπλ         Τελικός

 

Πέμπτη 21 Ιουλίου 2022

03:05 Α       Ακόντιο       1ο γκρουπ

03:10 Γ        800 μ.          Σειρές

04:10 Α       5000 μ.        Σειρές

04:20 Α       Τριπλούν     Προκριματικός

04:45 Α       Ακόντιο       2ο γκρουπ

05:00 Α       800 μ.          Ημιτελικοί

05:35 Γ        200 μ.          Τελικός

05:50 Α       200 μ.          Τελικός

 

Παρασκευή 22 Ιουλίου 2022

16:15 Γ        35 χλμ. βάδην        Τελικός (Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου)

03:05 Α       Επί κοντώ    Προκριματικός (Καραλής)

03:40 Γ        4×100 μ.      Σειρές

04:05 Α       4×100 μ.      Σειρές

04:20 Γ        Ακόντιο       Τελικός

04:35 Γ        800 μ.          Ημιτελικοί

05:15 Γ        400 μ.          Τελικός

05:35 Α       400 μ.          Τελικός

05:50 Γ        400 μ. εμπόδια       Τελικός

 

Σάββατο 23 Ιουλίου 2022

19:50 Α       100 μ.          Δέκαθλο

20:40 Α       Μήκος         Δέκαθλο

21:20 Γ        100 μ. εμπόδια       Σειρές

22:00 Γ        Μήκος         Προκριματικός

22:10 Α       Σφαίρα         Δέκαθλο

02:10 Α       Υψος Δέκαθλο

03:10 Γ        4×400 μ.      Σειρές

03:45 Α       4×400 μ.      Σειρές

04:05 Α       Τριπλούν     Τελικός

04:10 Α       800 μ.          Τελικός

04:25 Γ        5000 μ.        Τελικός

04:35 Α       Ακόντιο       Τελικός

04:55 Α       400 μ.          Δέκαθλο

05:30 Γ        4×100 μ.      Τελικός

05:50 Α       4×100 μ.      Τελικός

 

Κυριακή 24 Ιουλίου 2022

16:15 Α       35 χλμ. βάδην        Τελικός (Παπαμιχαήλ)

19:35 Α       110 μ. εμπόδια       Δέκαθλο

20:30 Α       Δίσκος         Δέκαθλο 1ο γκρουπ

21:40 Α       Δίσκος         Δέκαθλο 2ο γκρουπ

22:15 Α       Επί κοντώ    Δέκαθλο 1ο γκρουπ

23:15 Α       Επί κοντώ    Δέκαθλο 2ο γκρουπ

03:05 Γ        100 μ. εμπόδια       Ημιτελικοί

03:05 Α       Ακόντιο       Δέκαθλο 1ο γκρουπ

03:25 Α       Επί κοντώ    Τελικός

03:55 Γ        Μήκος         Τελικός

04:05 Α       5000 μ.        Τελικός

04:10 Α       Ακόντιο       Δέκαθλο 2ο γκρουπ

04:35 Γ        800 μ.          Τελικός

05:00 Γ        100 μ. εμπόδια       Τελικός

05:20 Α       1500 μ.        Δέκαθλο

05:35 Α       4×400 μ.      Τελικός

05:50 Γ        4×400 μ.      Τελικός

 

Τεντόγλου

 

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ3

Παρασκευή 15 Ιουλίου

19:00-01:00 1η μέρα πρωί (Ζ)

 

Σάββατο 16 Ιουλίου

01:00-02:40 20χλμ βάδην ανδρών (Ζ)

03:00-06:00 1η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 1η μέρα απόγευμα (Ε)

20:30-23:30 2η μέρα πρωί (Ζ)

 

Κυριακή 17 Ιουλίου

03:00-06:00 2η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 2η μέρα απόγευμα (Ε)

16:15-18:40 Μαραθώνιος ανδρών (Ζ)

20:30-23:45 3η μέρα πρωί (Ζ)

 

Δευτέρα 18 Ιουλίου

03:00-06:00 3η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 3η μέρα απόγευμα (Ε)

16:15-18:50 Μαραθώνιος γυναικών (Ζ)

19:30-23:00 4η μέρα πρωί (Ζ)

 

Τρίτη 19 Ιουλίου

03:00-06:00 4η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 4η μέρα απόγευμα (Ε)

 

Τετάρτη 20 Ιουλίου

03:10-06:00 5η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:10-14:00 5η μέρα απόγευμα (Ε)

 

Πέμπτη 21 Ιουλίου

01:20-06:00 6η μέρα απόγευμα (Ζ)

09:20-14:00 6η μέρα απόγευμα (Ε)

 

Παρασκευή 22 Ιουλίου

03:00-06:00 7η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 7η μέρα απόγευμα (Ε)

16:15-19:15 35 χλμ. βάδην γυναικών (Ζ)

 

Σάββατο 23 Ιουλίου

03:00-06:00 8η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 8η μέρα απόγευμα (Ε)

19:45-23:00 9η μέρα πρωί (Ζ)

 

Κυριακή 24 Ιουλίου

02:10-06:00 9η μέρα απόγευμα (Ζ)

10:10-14:00 9η μέρα απόγευμα (Ε)

16:15-19:00 35 χλμ. βάδην ανδρών (Ζ)

19:30-01:00 10η μέρα πρωί (Ζ)

 

Δευτέρα 25 Ιουλίου

03:00-06:00 10η μέρα απόγευμα (Ζ)

11:00-14:00 10η μέρα απόγευμα (Ε)

 

Διαβάστε ακόμα:

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Οι 19 Ελληνες

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Μετάλλια με υφή ξύλου!

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Στην έδρα του Στιβ Πριφοντέιν

 

 

 

 

Γράψε Σχόλιο

You don't have permission to register
X