fbpx

Πρόσφατα 'Αρθρα

Social Media

Κύπελλο Ανωμάλου Δρόμου

Κύπελλο Ανωμάλου Δρόμου: Τα αποτελέσματα

Την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 διεξήχθη στα Τρίκαλα το Κύπελλο Δρόμου σε ανώμαλο έδαφος.

Το προπονητικό κέντρο Σκαμνιές φιλοξένησε αθλητές και αθλήτριες από όλη τη χώρα, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν έναν δυνατό αγώνα ενόψει των διοργανώσεων του κλειστού.

Μία εβδομάδα μετά από τη νίκη του στα 10 χλμ. του Αυθεντικού Μαραθωνίου, ο Μάριος Αναγνώστου της Αναγέννησης Λαμίας επικράτησε στην αντίστοιχη απόσταση με 29:26 (30:08 ήταν ο χρόνος του στον Αυθεντικό).

Δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Σταμούλης του Παλαιού Φαλήρου με 30:58 και τρίτος ο Αλέξανδρος Σούκουλης του Πανναξιακού με 31:50.

Στις γυναίκες στα 8 χλμ. πρώτευσε η Ειρήνη Τσουπάκη του ΓΣ Αμαρουσίου με 27:04 και ακολούθησαν οι Ισμήνη Παναγιωτοπούλου του ΟΚΑ Καβάλας με 27:22 και Ευγενία Παπαδημάτου του Ποσειδώνα Λουτρακίου με 27:28.

Στην κατηγορία κάτω των 23, πρώτος στα 8 χλμ. αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 23:54. Ακολούθησαν οι Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) με 24:12 και Θανάσης Λιγώνης (Πανελλήνιος) με 24:20.

Στις γυναίκες Κ23 (6 χλμ.) πρώτη ήταν η Ρέα Αναστασία Θεοφιλίδου (ΣΚΑ Χολαργού Παπάγου) με 21:41. Δεύτερη τερμάτισε η Αθανασία Κοκκόρου (ΑΠΚ Νεάπολης) με 21:55 και τρίτη η Αρτεμις Μόκκα του ΓΣ Τρικάλων με 23:00.

Κύπελλο Ανωμάλου Δρόμου

Στην κατηγορία Κ20 στους άνδρες (6000μ.) την πρώτη τριάδα αποτέλεσαν οι Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανελλήνιος, 18:37), Οδυσσέας Κίκας (ΓΣ Εθνικός Αθήνας, 18:38) και Αθανάσιος Μάριος Ζυγούρης (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών, 18:41).

Στην κατηγορία Κ20 στις γυναίκες (4000μ.), πρώτη ήταν η Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός, 13:11), δεύτερη η Βασιλική Καλλιμογιάννη (Ηρακλής, 13:59) και τρίτη η Μαρία Ανθή Βυθούλκα (Πέλοψ, 14:08).

Στην κατηγορία Κ18 στα αγόρια (4000μ.) πρώτευσε ο Φίλιππος Σιώμος Γκίζας (ΑΓΣ Ιωαννίνων, 12:08) και ακολούθησαν οι Νίκος Κεραμίδας (Εθνικός Λυκίας, 12:11) και Διονύσης Καψάλης (ΓΑΣ Αγρινίου, 12:15).

Στην κατηγορία Κ18 στις γυναίκες (3000μ.) πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων, 10:16). Δεύτερη ήταν η Λεμονιά Μαρίνα Κιούλου (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας ο Παλληνεύς, 10:26) και τρίτη η Μαρία Σταυριανού (Παγχιακός, 10:33).

Στην κατηγορία Κ16 στα αγόρια (3000μ.) η πρώτη τριάδα αποτελούταν από αθλητές του ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών: Κωνσταντίνος Γόντικας (08:49,31), Ιωάννης Μπιτούνης (08:49:43), Γεώργιος Αλέξιος Ζαχαρίας (09:15).

Στην κατηγορία Κ16 στα κορίτσια (2000μ.) πρώτευσε η Μυρτώ Βαλάχα (ΑΟ Πέλοψ, 06:25) και ακολούθησαν οι Νέλλυ Φλουτάκου (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών, 06:27), Καλλιόπη Πατέρα (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών, 06:34).

 

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

 

Διαβάστε ακόμα:

Μπέρμιγχαμ 2026: Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου για πρώτη φορά στην Αγγλία

Ο Λούτσιο Ντάλα στο μετάλλιο του Bologna Marathon (5 Μαρτίου 2023)

Εκδρομή Απόλλωνα στο Ζάλτσμπουργκ (19-23 Μαΐου 2023)

Γράψε Σχόλιο

You don't have permission to register
X