fbpx

ΣΕΓΑΣ: Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2023

Newsroom
budapest 2023

Η Επιτροπή Αγώνων του ΣΕΓΑΣ ολοκλήρωσε το προκαλεντάρι που αφορά την αγωνιστική δράση του 2023.

Το πρόγραμμα των αγώνων προέκυψε ύστερα από συνεργασία των Επιτροπών Αγώνων Υψηλού Αθλητισμού και Ανάπτυξης, προκειμένου να είναι πλήρες και να καλύπτει τις αγωνιστικές ανάγκες όλων των τομέων.

Η επικύρωση του αγωνιστικού προγράμματος θα γίνει από το διοικητικό συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ, στο συμβούλιο της Τετάρτης 21 Δεκεμβρίου 2022.

 

Αναλυτικά

Ιανουάριος

15 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

22 Κυριακή Μεσογειακό Πρωτάθλημα Kλειστού Στίβου Κ23, Βαλένθια (Ισπανία)

22 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 35χλμ. Α – Γ

22 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

 

Φεβρουάριος

3 Παρασκευή ¨KALLITHEA International Indoor High Jump Meeting”, Καλλιθέα

5 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου K20, Βελιγράδι (Σερβία)

5 Κυριακή Περιφερειακοί Αγώνες Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

11 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Α-Γ, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)

18 Σάββατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος, Bathurst (Αυστραλία)

18-19 Σάββατο Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου

27 Σάββατο 7o Κύπελλο Ρίψεων

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Μάρτιος

2-5 Πέμπτη – Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)

5 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

11-12 ΣάββατοΚυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων, Λεϊρια (Πορτογαλία)

12 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 20.000μ. Α-Γ (S) & Κ23

19 Κυριακή Ημιμαραθώνιος Αθήνας και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα

 

Απρίλιος

1 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Α΄ Αγώνας

8 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16

9 Κυριακή “Βαλκανικό Πρωτ. Βάδην, Α-Γ, Αττάλεια (Τουρκία)

9 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου

22 Σάββατο Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / Κ23

22-23 ΣάββατοΚυριακή Διασυλλογικό Συνθέτων Αγωνισμάτων Α-Γ & Κ18

29-30 ΣάββατοΚυριακή Διασυλλογικοί Αγώνες K18

 

Μάιος

6-7 ΣάββατοΚυριακή Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ

13 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Β΄ Αγώνας

13 Σάββατο “ΒΕΡΓΩΤΕΙΑ 2023”, Κεφαλονιά

13 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (Α/Γ, Α/Γ Κ20) Νίκσικ (Μαυροβούνιο)

14 Κυριακή “3ο Αλεξανδρινό Meeting”, Αλεξάνδρεια Ημαθίας

20-21 ΣάββατοΚυριακή “ΠΟΡΤΑΡΑΘΛΟ”, Διεθνές Μeeting Συνθέτων Αγωνισμάτων Ανδρών – Γυναικών, Νάξος

20 Σάββατο “Ηράκλεια” (Ρίψεις), Ηράκλειο

21 Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βάδην Ομάδων, Ποντεμπράντι (Τσεχία)

21 Κυριακή “ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΕΙΑ 2023”, Καλαμάτα

24 Τετάρτη Διεθνές μίτινγκ Αλμάτων, Καλλιθέα

27-28 ΣάββατοΚυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζερούμ (Τουρκία)

28 Κυριακή “Βενιζέλεια – Χανιά 2023”, Χανιά

31 Τετάρτη Athens Street Pole Vault, Αθήνα


 
 

 

Ιούνιος

3 Σάββατο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ., Πασέ (Γαλλία)

3 Σάββατο Δρόμεια 2023, Βάρη

3 Σάββατο “Φεστιβάλ Ρίψεων”, Τρίπολη

6 Τρίτη Filothei Women Gala, Φιλοθέη

10 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Γ΄ Αγώνας

10-11 Σάββατο – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Κ16 & Κ20

10-11 ΣάββατοΚυριακή “ΕΑΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

17 Σάββατο “Κνώσεια”, Ηράκλειο

18 Κυριακή “FLY OLYMPIA” (STREET PV), Ολυμπία

23-25 ΠαρασκευήΚυριακή “Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Σιλέσια (Πολωνία)

24-25 ΣάββατοΚυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 & Σύνθετα Αγωνίσματα Α/Γ & Κ23

budapest 2023

Ιούλιος

1-2 ΣάββατοΚυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα K20

1-2 ΣάββατοΚυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K16

8-9 ΣάββατοΚυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α-Γ (S) & Κ23 & Σύνθετα Αγωνίσματα Κ18,

10 Δευτέρα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών Κ23

13-16 Πέμπτη Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Εσποο (Φινλανδία)

22-23 ΣάββατοΚυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Α-Γ, Σερβία

22-23 ΣάββατοΚυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20

25-29 ΤρίτηΣάββατο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας (γεν. 2007 & 2008), Μάριμπορ (Σλοβενία)

28/7-8/8 ΠαρασκευήΤρίτη Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα, Σιενγκντού (Κίνα)

 

Αύγουστος

7-10 ΔευτέραΠέμπτη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 , Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

19-27 ΣάββατοΚυριακή Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Βουδαπέστη (Ουγγαρία)

 

Σεπτέμβριος

2 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα K18, Σίβας (Τουρκία)

30/9-1/10 ΣάββατοΚυριακή Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου (Ημιμαραθώνιος & 5χλμ.), Ρίγα (Λετονία)

30 Σάββατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10χλμ. σε δημόσιο δρόμο

30/9-1/10 ΣάββατοΚυριακή “34οι ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ”, Μήλος

 

Νοέμβριος

11 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα (Ελλάδα)

11 Σάββατο ΑΜΑ Αγώνας Δρόμου 10χλμ., Αθήνα

12 Κυριακή “Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός”, Αθήνα

 

Δεκέμβριος

10 Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος, Βρυξέλλες (Βέλγιο)

 

Πηγή: ΣΕΓΑΣ

 

Διαβάστε ακόμα:

Τα όρια πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Κώστας Γκελαούζος: Μην με προκαλείτε να βγάλω τα άπλυτά σας στη φόρα

Μόναχο 2022: Χρυσό η Ντρισμπιώτη στα 35 χλμ. βάδην! (vid)

Δημοφιλη Αρθρα