fbpx

Olympus Marathon 2024: Μπαλαμώτης και Γιαζιτζίδου πρώτευσαν στον 20ό επετειακό αγώνα

Όλα τα αποτελέσματα από τους δύο εμβληματικούς ορεινούς αγώνες στο Βουνό των Θεών

iRun
Βασίλης Μπαλαμώτης

O 20ός Olympus Marathon με τον εμβληματικό ορεινό μαραθώνιο (44km, +3350m) στο μυθικό βουνό των θεών, ξεχώρισε σήμερα (29/6) ανάμεσα στο καλεντάρι αγώνων του τελευταίου σαββατοκύριακου του Ιουνίου.

Με έντονο συναγωνισμό και λαμπερές παρουσίες αθλητών και αθλητριών και ο φετινός Olympus Marathon, που ξεκίνησε, όπως κάθε φορά, στο Αρχαιολογικό πάρκο του Δίου, λίγα λεπτά μετά τις 6 το πρωί. 600 λάτρεις του ορεινού τρεξίματος στάθηκαν στην εκκίνηση φέτος, με σκοπό να ολοκληρώσουν τον εμβληματικό μαραθώνιο, στη διαδρομή της ιερής πορείας των πιστών της αρχαιότητας προς τις κορυφές του Ολύμπου!

Olympus Marathon

Στο αγωνιστικό μέρος της διοργάνωσης, νικητής μετά από έντονο συναγωνισμό στα μονοπάτια αναδείχθηκε ο Βασίλης Μπαλαμώτης της Salomon Hellas, με χρόνο 4:44:26 και νέο ρεκόρ διαδρομής, βελτιώνοντας αρκετά την περσινή του επίδοση (5:11:17). Με 47 μόνο δευτερόλεπτα διαφορά, τερμάτισε δεύτερος ο Δημήτρης Σελέτης της La Sportiva Greece, σε 4:45:13, ο οποίος ήταν ο περσινός νικητής με χρόνο 4:59:57. Στο βάθρο του Olympus Marathon -για ακόμη μία φορά- ανέβηκε ο “lifetime athlete” Δημήτρης Θεοδωρακάκος, τερματίζοντας στην τρίτη θέση με χρόνο 4:59:47.

Η σπουδαία αθλήτρια και Ολυμπιονίκης, Χριστίνα Γιαζιτζίδου (Salomon Hellas), η οποία διακρίνεται τα τελευταία χρόνια και στο ορεινό τρέξιμο, ήταν η νικήτρια στην κατηγορία των γυναικών με την εξαιρετική επίδοση 5:43:44, τερματίζοντας μάλιστα, στην  θέση της γενικής κατάταξης.

Στη δεύτερη θέση με χρόνο 5:56:07 τερμάτισε η περσινή νικήτρια του αγώνα, Μαρία Παπαποστόλου της Metsovo Ursa Team, βελτιώνοντας όμως την επίδοσή της (6:27:31), γεγονός που φανερώνει τον έντονο συναγωνισμό των αθλητριών για την πρώτη θέση της απαιτητικής διοργάνωσης του Ολύμπου.

Την τρίτη θέση με χρόνο 6:00:44 κέρδισε η πολύ καλή δρομέας από τη Βόρεια Εύβοια, Μαριαλένα Μπαρούτη. Η εκπαιδευτικός στο επάγγελμα έτρεξε στον Όλυμπο, το αγαπημένο της βουνό, όπως έχει αναφέρει στην εμπειρία της στο iRunmag. «Από όλα τα βουνά που έχω τρέξει, από όλες τις περιοχές, τα μέρη και τα τερέν, για τον Όλυμπο έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία. Μια λαχτάρα. Είναι δέος αυτό που αισθάνομαι, και όταν έχω καιρό να ακουμπήσω τα χώματά του», λέει εμφατικά η 33χρονη δρομέας.

Αντουάν Γκιγιόν

Με 169 αθλητές ξεκίνησε τα ξημερώματα του Σαββάτου (29/6) και ο απαιτητικός Olympus Ultra (71K, +5.550μ). Μεγάλος νικητής με χρόνο 10:57:52 αναδείχθηκε o αγαπητός σε όλους Γάλλος δρομέας υπεραποστάσεων, Αντουάν Γκιγιόν, ο οποίος αγαπά την Ελλάδα, δίνει το παρών και ξεχωρίζει σε πολλούς ultra αγώνες στη χώρα μας.

Με ελάχιστη διαφορά από τον πρώτο -για την απόσταση του αγώνα- τερμάτισε ο Γιώργος Δημουλάς, κατακτώντας τη δεύτερη θέση με χρόνο 11:00:13. O αθλητής της The North Face έτρεξε στον υπερμαραθώνιο του Ολύμπου μετά από το νικηφόρο πέρασμά του στα 30χλμ του Styx Race, στον Χελμό, την περασμένη Κυριακή. Το βάθρο των ούλτρα νικητών του Ολύμπου συμπλήρωσε ο περσινός νικητής (10:56:05), Στέλιος Πετρούτσος, με φετινή επίδοση 11:04:41, ο οποίος την προηγούμενη Κυριακή συμμετείχε και νίκησε σε δύο αγώνες (20k και 12k) τoυ Evrytania Trail Races.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Βικτωρία Γεωργοπούλου με χρόνο 14:53:15, δεύτερη τερμάτισε η Marcella Van Hemert με  15:26:15 και τρίτη ήταν η Βασιλεία Παντέρη με χρόνο 15:45:44.

Εν αναμονή, λοιπόν, για τους δύο επόμενους αγώνες της διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθούν αύριο, Κυριακή (30/6), την “Κόψη των Αετών” (12.5km, +480m), με εκκίνηση στις 10:00, στα Πριόνια (Παλιό Μοναστήρι Αγίου Διονυσίου) και το “Melindra Trail” (5km, +180m), με εκκίνηση την ίδια ώρα, από το κατάμεστο χώρο στο θεατράκι, στο Λιτόχωρο.