fbpx

38ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου: Πρόγραμμα δεύτερης ημέρας – Εξέλιξη πρωινών αγωνισμάτων

Δείτε τους αγώνες σε live-streaming στο κανάλι του ΣΕΓΑΣ και ζωντανά από την ΕΡΤ 1 μετά τις 19.00

iRun
38ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2024

Το αγωνιστική δράση στο 38ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου ολοκληρώνεται σήμερα, στο κλειστό του Φαληρικού Σταδίου. Οι φίλοι του στίβου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά κορυφαία ονόματα του ελληνικού στίβου.

Το πρωινό πρόγραμμα της Κυριακής

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ ΟΡΙΟ
10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 5,80μ.
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 13,00μ.
ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ 4,60μ.
ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ 1,70μ.
60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:00 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ 4,60μ.
ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ 1,70μ.
10:30 800μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:10 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 7,30μ.
11:45 60μ. με Εμπόδια ΠΕΝΤΑΘΛΟ 1
12:05 200μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
12:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΠΕΝΤΑΘΛΟ 2
13:00 60μ. με Εμπόδια ΕΠΤΑΘΛΟ 5
13:15 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
13:45 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΕΠΤΑΘΛΟ 6
14:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΕΝΤΑΘΛΟ 3
15:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΠΕΝΤΑΘΛΟ 4

Η εξέλιξη των πρωινών αγωνισμάτων

Στον προκριματικό του μήκους την καλύτερη επίδοση σημείωσε η Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 6,02 μέτρα. Η νεαρή Μαριάννα Ζαφειρίδου (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας) ακολούθησε με 5,83 μ. επίδοση που είναι καλύτερη από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18.

Ο Χαρίδημος Ξενιδάκης του Σητειακού ήταν νικητής στην πρώτη σειρά των 800 μ. με 1.58.83 και ο Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας) ήταν νικητής στη δεύτερη σειρά του αγωνίσματος με 1.57.12.

Στη δεύτερη σειρά των ψηλών εμποδίων η νεάνιδα Μάρθα Νεαμονίτη (ΟΦΚΑ Σέρρες) πέτυχε 8.79, όσο και η νικήτρια της τρίτης σειράς, Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑΚ), που σκόνταψε στο τελευταίο εμπόδιο.

Ελισάβετ Πεσιρίδου

Photo credit: A.Νικολόπουλος/Eurokinissi


 
 

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου του ΓΣ Ηλιούπολης μετά τον τραυματισμό στην αρχή, επέστρεψε σήμερα στη δράση με 8.34 στον προκριματικό των ψηλών εμποδίων. Η αθλήτρια είναι σε τροχιά πρόκρισης στο Παγκόσμιο της Γλασκώβης.

Απευθείας τελικός θα γίνει στη σφαιροβολία των Ανδρών.

Το απογευματινό πρόγραμμα της Κυριακής

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ
17:30 800μ. ΠΕΝΤΑΘΛΟ 5
17:45 1.000μ. ΕΠΤΑΘΛΟ 7
18:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:05 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:10 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:20 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:35 3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η  ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:55 3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:05 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:20 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:26 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:35 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:40 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:41 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:55 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:01 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:10 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:16 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:30 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:36 60μ. με  Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:45 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:51 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
21:05 4Χ400μ. ΜΙΚΤΗ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

• Το πρωινό πρόγραμμα της διοργάνωσης θα μεταδοθεί σε Livestreaming μετάδοση στο κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο Youtube και το απογευματινό ζωντανά από την ΕΡΤ 1 (19.00- 21.00).

Πληροφορίες segas.gr / Φωτογραφία Ελένη Γρηγοράτου / EUROKINISSI

Δημοφιλη Αρθρα