fbpx

Δέκα μετάλλια και τη 2η μέρα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα η Εθνική μας

Με 6 χρυσά, 8 ασημένια και 6 χάλκινα ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Σμύρνη η Ελλάδα

Newsroom
Σταματία Σκαρβέλη

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε και τη δεύτερη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Στίβου με δέκα μετάλλια: δύο χρυσά, τρία ασημένια και πέντε χάλκινα.

Μια συγκομιδή που έρχεται να προστεθεί στα 10 μετάλλια της πρώτης ημέρας και να ολοκληρώσει με τον ιδανικό τρόπο μια σημαντική για τη χώρα μας διοργάνωση.

Σε αντίθεση με την καλοκαιρινή πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος, η δεύτερη ήταν βροχερή.

Τα δύο χρυσά ήρθαν στο δέκαθλο και το έπταθλο, από τους Αγγελο Ανδρέογλου και Αναστασία Ντραγκομίροβα.

Η Σταματία Σκαρβέλη δύο εβδομάδες πριν από το Ευρωπαϊκό της Ρώμης έδειξε να σταθεροποιείται σε μεγαλύτερες βολές και κατετάγη 2η στη σφυροβολία με 67.36.

Γιάννης Ρίζος

Γιάννης Ρίζος (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. με εμπόδια), η οποία έφυγε πολύ καλά στην εκκίνηση και τερμάτισε τελικά 3η με 13.17. Στο βάθρο ανέβηκε και η Πολυνίκη Εμμανουλίδου, που ήταν τρίτη στα 200μ. με 23.92 σε μια κούρσα με αρκετό άνεμο.

Ο Δημήτρης Τσιάμης πάλεψε και πάλι και κατέκτησε την 3η θέση στο τριπλούν με 16.47, βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ. Τρίτη ήταν και η Παναγιώτα Δόση στο ύψος (1.83).

Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν και οι ομάδες 4x400μ. Ανδρών και Γυναικών, που κατέλαβαν τις τέταρτες θέσεις. Η ομάδα των γυναικών με τις Ράπτη, Δεσπολλάρη, Ζενέγια και Φέρρα τερμάτισαν σε 3:38.08 και η τετράδα των ανδρών Σιμόνι, Ντέτσικας, Ξενιδάκης και Λεβαντίνος σε  3:10.47.

Η Ελλάδα μετείχε στη διοργάνωση με μια μεγάλη αποστολή πλαισιωμένη από κορυφαία ονόματα, αλλά και νέους και ικανούς αθλητές και αθλήτριες, που στο μέλλον θα αποτελέσουν το βαρύ πυροβολικό της εθνικής μας ομάδας.

Η διοίκηση του ΣΕΓΑΣ έδωσε την ευκαιρία σε μεγάλη μερίδα αθλητών και αθλητριών να βρεθούν στη Σμύρνη, καθώς μεταξύ άλλων το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ήταν η τελευταία ευκαιρία για εκείνους που αναζητούσαν τους βαθμούς πρόκρισης για τη Ρώμη.

Ξενιδάκης, Λεβαντίνος

Ξενιδάκης, Λεβαντίνος (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών μας στη δεύτερη ημέρα

1ος 7.926 Αγγελος Ανδρέογλου 10αθλο
5.426 Αναστασία Ντραγκομίροβα 7αθλο

67.36 Σταματία Σκαρβέλη σφυροβολία
 5.116 Σοφία Καμπερίδου 7αθλο
2ος 5,30 μ. Γιάννης Ρίζος επί κοντώ

3ος 21.34 Σωτήρης Γκαραγκάνης 200μ.
23.92 (0.3) Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 200μ.
1,83μ. Παναγιώτα Δόση ύψος
3ος 16.47, (1.9) Δημήτρης Τσιάμης τριπλούν
13.17 (-0,2) Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ. εμπ.


 
 

4ες 3.38.08 Αναστασία Ράπτη, Γεωργία Δεσπολλάρη, Λάουρα Ζενέγια και Ανδριάννα Φέρρα 4Χ400μ.
4οι 3.10.47 Γιάννης Σιμόνι, Χάρης Ξενιδακης, Γιάννης Ντέτσικας και Δημήτρης Λεβαντίνος 4Χ400μ.
24.12 Αρτεμις Αναστασίου 200μ.
4ος 21.42 Γιάννης Καριοφύλλης 200μ.

5ος 14.06 (0.0) Χρήστος Ρούμτσιος 110μ. εμπ.
5ος 71.89 Γιάννης Κυριαζής ακοντισμός
15,29 μ. Μαρία Μαγκούλια σφαιροβολία
4.17.11 Ανθή Κυριακοπούλου 1.500μ.

6,28 μ. Μαρία Στεφανοπούλου μήκος
7ος 1.49.87 Χάρης Ξενιδάκης 800μ.
6,15 μ. Αντριάνα Γκόγκα μήκος
13.49 (0,9) Σοφία Ιωσηφίδου 100μ. εμπ.
Νίκος Ανδρικόπουλος δεν αγωνίστηκε (τριπλούν)

Μαρία Στεφανοπούλου

Μαρία Στεφαανοπούλου (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών μας την πρώτη ημέρα των αγώνων

1ος 8,17μ. Μίλτος Τεντόγλου μήκος
11.36 (1.3) Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 100μ.
4,60μ. Ελένη Πόλακ επί κοντώ
44.11 Αρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Δήμητρα Τσουκαλά, Ραφαέλα Σπανουδάκη  4×100μ.

4,40μ. Αριάδνη Αδαμοπούλου επί κοντώ
57.50 Δήμητρα Γναφάκη 400μ. εμπ.
2ος 2.20μ. Αντώνης Μέρλος ύψος
39.59 Γιάννης Βοσκόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Βασίλης Μυριανθόπουλος 4×100μ.
58.11 Ελίνα Τζένγκο ακοντισμός

3ος 74.33 Κώστας Ζάλτος σφυροβολία

58.01 Λάουρα Ζενέγια 400μ.
4ος 50.33 Δημήτρης Λεβαντίνος 400μ. εμπ.
11.52 Δήμητρα Τσουκαλά 100μ.
4ος 10.28 Βασίλης Μυριανθόπουλος 200μ.
4ος 3.46.31 Γιώργος Ματζαρίδης 1.500μ.
4ος 73.26 Μιχάλης Αναστασάκης σφυροβολία

2.02.21 Γεωργία Δεσπολλάρη 800μ.
10.05.81 Ισαβέλλα Κοτσαχείλη 3.000μ. στιπλ
5ος 19.16 Οδυσσέας Μουζενίδης σφαιροβολία
6ος 47.02 Γιάννης Ντέτσικας 400μ.
6ος 10.31 Νίκος Παναγιωτόπουλος 100μ.

13.77 (4.6) Μαρία Πούρτσα τριπλούν
13.66 (1.9) Οξάνα Κορένεβα τριπλούν
54.86 Ανδριάννα Φέρρα 400μ.

12ος 7.25 (-1.3) Νίκος Σταματονικολός μήκος
12ος 47.97 Γιάννης Σιμόνι 400μ.
13η 56.72 Αναστασία Ράπτη 400μ.
14ος 16.30 Τάσος Λατιφλάρι σφαιροβολία

Ολα τα αποτελέσματα

 

 

Δημοφιλη Αρθρα